کاربر گرامی, برای خرید از سایت سورساتان نیاز به ثبت نام نیست

هدیه دادن به سبک کشورهای مختلف

ﺳﻪشنبه,06فروردین1398

هدیه دادن به سبک کشورهای مختلف

هدیه گرفتن یکی از خصوصیات مشترک بین تمام انسانهاست، همه از هدیه گرفتن خوشحال می شوند، در فرهنگ های  مختلف هدیه دادن نشانه ی احترام و محبت به طرف مقابل است، همچنین در فرهنگ ایرانی نیز افراد برای هم احترام قائلند و به مناسبت های مختلف به هم هدیه می دهند.

آداب هدیه دادن در کشورهای مختلف

در کشورهای مختلف هدیه دادن آداب و رسوم خاص خود را دارد که شاید به ظاهر شبیه هم باشند اما در نکات ریزی با یکدیگر تفاوت دارد.

در این وبلاگ قصد داریم به برخی از نکات فرهنگی کشورهای مختلف هنگام هدیه دادن و هدیه گرفتن اشاره کنیم:

هدیه به سبک چینی

در کشور چین رسم بر این است که افراد هنگام کادو گرفتن، سه بار از گرفتن کادو امتناع می‌کنند، و سپس کادوی خود را تحویل می‌گیرند و همچنین فردی که کادو می‌دهد نیز باید کادو را با دو دست تقدیم کند و سه بار بر تحویل کادو اصرار کند. معمولا کادوها در مقابل کسی که کادو را تحویل داده باز نمی‌شود.             

 

هدیه به سبک مصری

مناسب‌ترین هدیه برای اولین دیدار در منزل میزبان در مصر، میوه و شیرینی است. ولی هدیه به هرمناسبتی باید با دست راست تقدیم شود. هدیه‌ها را با کاغذ زیبا و رنگی بسته‌بندی می‌کنند و با احترام تقدیم می‌کنند. معمولا هدیه را در مقابل شخصی که هدیه را تقدیم کرده باز نمی‌شود. مگر اینکه هدیه، دسر، شیرینی یا میوه باشد که معمولاً بعد از صرف شام برای همه میهمانان سرو می‌شود.

 

هدیه به سبک هندی

در هند در مناسبت‌های مختلف به یکدیگر کادو می‌دهند. در اواخر شهریور طی یک مراسم به نام “Rakhi” معمولاًبرادرها به خواهران خود هدیه می‌دهند. در آبان ماه هم مراسم دیگری به نام “Diwali” برپا می‌شود که به جشن نور و چراغ معروف است و افراد با نسبت‌های مختلف به یکدیگر هدیه می‌دهند. معمولاً افراد از اینکه هدیه‌ای که بخشیده‌اند را جلوی خودشان باز کنند خوشحال می‌شوند.

 

هدیه به سبک ژاپنی

در کشور ژاپن شیوه تقدیم کردن هدیه از خود هدیه مهمتر است. افراد در مناسبت‌های مختلف مثل مراسم عروسی، تولد، جشن فارغ‌التحصیلی یا هدیه اولین مهمانی، به یکدیگر هدیه می‌دهند. بعد از گرفتن کادو، ژاپنی‌ها معمولا یک هدیه برای تشکر ارسال می‌کنند که در فرهنگ ژاپن “O-kaeshi” نام دارد. ارزش این هدیه معمولاً کمتر از هدیه قبلی است.

 

هدیه به سبک ترکیه

در ترکیه هدیه مرسوم هنگام رفتن به مهمانی، انواع شیرینی به ویژه باقلواست. در مراسم عروسی افراد فامیل به عروس و داماد طلا هدیه می‎دهند. هدیه را معمولا در اولین لحظه دیدار به یکدیگر تقدیم می‌کنند و همان لحظه نیز آنرا باز می‌کنند.

 

هدیه به سبک فرانسه

در کشور فرانسه هدایا معمولا بعد از تحویل در حضور شخص باز می‌شوند. ارزش مادی هدایا در فرانسه اهمیتی ندارد و معمولا هدایایی انتخاب می‌شوند که مناسب سلیقه شخص باشد. ولی هدیه دادن گل بسیار مرسوم است. فقط تعداد شاخه‌های گل باید فرد باشد مثلاً یک، سه،… ولی در فرهنگ فرانسوی هدیه دادن دسته گلی با ۱۳ شاخه چندان خوش یمن نیست.

 

هدیه به سبک یونان

در فرهنگ یونانی هدیه نباید خیلی گران‌قیمت باشد. چون شخصی که هدیه گرفته باید هدیه‌ای با ارزش مادی یکسان را بازگرداند. ولی بسته‌بندی و شیوه تقدیم کردن هدیه برای مردم یونان مهم است.

 

هدیه به سبک سنگاپور

در سنگاپور هدایا باید با کاغذ کادو بسته بندی شوند و با دو دست تقدیم شوند ولی در این کشور بازکردن هدیه مقابل شخصی که هدیه داده چندان مرسوم نیست. معمولا افراد در سنگاپور به رسم تعارف و احترام از دریافت هدیه امتناع می‌کنند و سپس شخصی که هدیه را آورده اصرار می‌کند تا طرف مقابل هدیه را بپذیرد.

 

هدیه به سبک آفریقا

اگه بخوايم درباره رسومات خاص كشورهاي مختلف در سالروز جشن تولد افراد صحبت كنيم، بهتره ابتدا سري به آفريقا بزنيم. در آفريقا به جاي برگزاري جشن‌هاي تولد سالانه مراسم ويژه‌اي به منظور آشنايي كودكان و نوجوانان با قوانين، فرهنگ، آداب، رسوم و باورهاي حاكم بر جوامع مختلف در آغاز دوره‌هاي بخصوصي از زندگي افراد در سنين مختلف برگزار ميشه كه از اهميت بسيار زيادي براي اونها برخورداره. در اين كشور در جشن تولد 20 سالگي فرزندان، والدين كليدي را به فرزندشان هديه مي‌كنن تا راهگشاي مسير زندگي اونها در آينده باشه.

 

هدیه به سبک انگلستان

در انگليس موقع تهيه كيك تولد اشيايي مثل سكه پول در لايه‌هاي مختلف كيك قرار داده میشه و اگه فردي موقع خوردن كيك يك سكه در آن پيدا كنه به اين معنيه كه پول زيادي نصيب او خواهد شد.به این کیک در انگلیس کیک فال هم گفته میشه.

فرستادن کارت تبریک تولد توسط انگلیسی‌ها و از بیش از ۱۰۰ سال قبل به عنوان یک رسم قشنگ ایجاد شد و در کشورهای دیگه هم جا باز کرد..

در انگلستان برای این که فردی که جشن تولد اوست در زندگی شانس بیاره، توسط دوستانش سه بار به هوا پرتاب میشه..

 اشتراک گزاری در: